Jak zmieniać biegi w rowerze z piastą wielobiegową?

Piasty wielobiegowe (planetarne)- biegi wewnętrzne – uchodzą za rozwiązanie bezobsługowe. To prawda pod warunkiem, że będziemy pamiętać o właściwej zmianie biegów. Wiele osób nie wie (albo zapomina) o tym, że w przypadku przerzutki w piaście sprawa wygląda inaczej niż w przerzutkach zewnętrznych. Żelazna zasada, którą należy pamiętać brzmi następująco: „biegów nie zmienia się podczas pedałowania” Nie ma znaczenia, czy chcemy zredukować na niższe przełożenie, czy wrzucić wyższy bieg. Zanim ruszymy manetką, należy przestać naciskać na pedała. Po zatrzymaniu roweru można zredukować przełożenie o kilka biegów w dół. To niewątpliwa zaleta przerzutek w piaście, która przydaje się, gdy stajemy na czerwonym świetle. Zmiana biegów w piaście w czasie pedałowania powoduje szybsze zużycie całego mechanizmu i może doprowadzić do konieczności serwisowania lub wymiany całej piasty.

Jak zmieniać przerzutki zewnętrzne

W większości rowerów występuje przerzutka przednia i przerzutka tylna. Przemnożenie przez siebie ilości przełożeń daje nam ilość biegów jakie mamy do dyspozycji. Standardowo spotyka się rowery z 3, 18, 21, 24, a nawet 27 biegami. Przerzutki służą temu, by pedałowało się nam możliwie łatwo niezależnie od terenu, po którym jedziemy, im niższa przerzutka tym łatwiej pedałować..

A oto podstawowe zasady korzystania z przerzutek:
1) Nigdy nie zmieniaj jednej i drugiej przerzutki równocześnie.
2) Nie zmieniaj przerzutki, gdy nie kręcisz pedałami – aby się przesunąć, łańcuch musi się ruszać. Wprawdzie możliwe jest przekręcenie dźwigni w staniu, a kiedy ruszymy rower zatrzeszczy, ale nie robi to jednak dobrze naszemu pojazdowi.
3) Unikaj mocnego obciążania pedałów gdy zmieniasz przerzutki – zmiana powinna być łagodna. Bardzo niewskazane jest zmienianie , kiedy stoimy, a nie siedzimy na siodełku.
4) Nie ustawiaj łańcucha po przekątnej – to znaczy używaj niskich przełożeń przedniej przerzutki z niskimi przełożeniami tylnej, środkowych ze środkowymi, a wysokich z wysokimi. Przedłuży to żywotność mechanizmu.